Fluo Cinema Tablet İncelemesi

0 264

Akıllı telefonlar birçok alanda işimizi fazlasıyla görüyor, sadece söz mevzusu film, TV yada YouTube videolarını seyretmek olduğunda, tabletin sunmuş olduğu daha büyük ekran alanını arıyoruz. Haiz olduğu akıllı telefonunun yanına uygun fiyatlı bir tablet isteyenler ya da evladı için mütevazı, pahada ağıra kaçmayan bir tablet arayanlar için piyasada birçok seçenek bulunuyor. Fluo Cinema da bunlardan bir tanesi. Haiz olduğu 10 inç ekranıyla kullanıcılara geniş bir görüntü alanı sunan bu giriş seviyesi Android tabletiyle ilgili izlenimlerimizi Fluo Cinema araştırma yazımızda bulabilirsiniz.

Fluo Cinema alıştığımız tabletlere gore birazcık daha olağan dışı bir görünüme haiz. Tabletin 10.1 inç ekranı 16:9 görüntü oranına haiz. Bu da tabletin dar ve uzun bir forma kavuşmasına niçin oluyor. Netice olarak Fluo Cinema daha oldukça yatay yönde tutulup kullanılabilecek bir tablet. Eğer isterseniz doğal ki, düşey yönde de, kısa kenarları altta ve üstte duracak şekilde bir kullanımı tercih edebilirsiniz. Bu şekilde, Fluo Cinema o kadar da rahat bir kullanım sunmuyor, sadece bilhassa web’de gezinirken düşey yönde kullanım web sayfalarında daha rahat bir gezinti sağlıyor. Bu ince detayı daha baştan belirtmemiz gerekiyor.

Fluo Cinema’nın tasarımı içinde bulunmuş olduğu segmentteki öteki tabletlerle karşılaştırıldığında kötü sayılmaz. İnce profile haiz olan bu tabletin kenarları ve arkası alüminyumla kaplı. Bu alüminyum beden epey sağlam ve bunu da kullanıcıya yansıtmayı başarıyor. 261 x 152.8 x 8.5 mm.’lik boyutlara ve 550 gr. ağırlığa haiz olan bu tabletin çantada rahatça taşınabileceğini de eklemeden geçmeyelim.

10.1 inç ekranın etrafını saran çerçeve, ekranla kıyaslandığında hatırı sayılır bir alan haiz. Böylelikle tableti tuttuğunuzda parmaklarınızın ekrana taşması şeklinde istenmeyen bir durumun önüne geçiliyor. Yatay yönde kullanım için optimize edilmişçesine, kısa kenarları saran çerçeveler birazcık daha geniş duruyor. Ekranın bir köşesine 1.2 megapiksel çözünürlüğünde olan bir kamera yerleştirilmiş. Bu kamera devasa yükseklikte çözünürlük kıymeti sunmuyor, çekilen fotoğrafların kalitesi de epey düşük. Aslen bu kamera selfie çekiminden daha oldukça Skype ve benzeri uygulamalarla görüntülü görüşme yapmak için yerleştirilmiş olmalı.

Kenarlara baktığımızda neredeyse tüm tuşların ve girişlerin bir tarafa toplandığını görüyoruz. Bunlar da ön kameranın bulunmuş olduğu tarafta içeriyor. Kamera yukarıda duracak şekilde sıraladığımızda güç butonu, mikrofon, 3.5 mm. kulaklık jakı, microUSB portu, sıfırlama tuşu ve ikinci bir mikrofon daha bu kenarda içeriyor. Güç butonu varken bir de sıfırlama butonunun eklenmesi birazcık acayip bir tercih olmuş. Görünüş açısından birbiriyle tıpatıp aynı olan bu tuşlar çoğunlukla karıştırılıyor. Karıştırınca da tabletin pilinin bittiğini düşünüyorsunuz. Bundan dolayı bu iki tuşun ne işe yaradığını iyice öğrenmekte yarar var. Sıfırlama tuşu ortalama altı saniye devamlı basılınca işliyor ve tabletin tekrardan başlatılmasını sağlıyor. Takılma, kilitlenme şeklinde durumlarda fazlasıyla işe yarayacaktır.

Fluo Cinema’nın arkasını çevirdiğimizde dikkatimizi ilk çeken unsur sol üst köşeye yerleştirilmiş 3.2 megapiksel kamera oluyor. Bu kamera durağan(durgun) odağa haiz ve kalite açısından da oldukça fazla bir şey sunmuyor. Aslına bakarsan bir tablet alıcısıysanız, kamera tarafında oldukça fazla beklenti içinde olmamanız gerekiyor. Her ne olursa olsun, bu arka kamera belge çekimi ve bunun şeklinde acil işlerde işinize yarayacaktır. Sol alt köşede bir yuva dikkatinizi çekecektir, burası microSD kart yuvası. Fluo Cinema’nın haiz olduğu kısıtlı depolama kapasitesini takacağınız bir hafıza kartı yardımıyla genişletebilirsiniz.

Sağ kenarda yer edinen siyah plastikle kaplı bölgede ise çift hoparlör bulunuyor. Bu hoparlörlerin ses çıkış sertliği isminde “Cinema” kelimesi geçen bir tablet için pek de kötü sayılmaz. Ses çıkış sertliğini tatminkar bulduk. Tiz sesler birazcık daha öne çıkıyor, olması gerekenden birazcık yüksek seviyede. Sadece baslar ise birazcık yetersiz. Eğer bu tabletle daha iyi bir film tadı yaşamak isterseniz, piyasada satılan uygun fiyatlı Bluetooth hoparlörlerden bir tane edinmeyi düşünebilirsiniz. Ayrıca ses demişken, Fluo Cinema’da fizyolojik ses kontrollerine haiz olmadığını belirtelim. Bunun yerine ekranda, navigasyon çubuğunda ses artırma ve azaltma kontrollerini görüyoruz.

Fluo Cinema’nın 10.1 inç ekranı, en başta da belirttiğimiz şeklinde 16:9 görüntü oranlı ekranıyla multimedya deneyimini merkeze koyduğunu belli ediyor. Böylelikle filmleri, bir çok YouTube videosunu yada TV kanalını ekrana tam sığacak şekilde izlemeniz mümkün olacaktır. Ekran 1366 x 768 çözünürlüğe haiz. Sonuçta karşımızda devasa yükseklikte px yoğunluklu bir ekran yok. Sadece keskinlik ve netlik bakımından Fluo Cinema’nın ekranını kafi bulduğumuzu söylemeliyiz.

LG V30+ İncelemesi

IPS teknolojisine haiz olan ekran organik olarak geniş görüş açıları sunuyor. Bu da tablet karşısında birden fazla kişinin mümkün olduğunca birbiriyle aynı görüntü standardını elde etmesine destek oluyor. Ekran parlaklığı oldukça makul görünüyor, optimum görsel edinim için daha fazlasını aramıyorsunuz. Ekranın renk sıcaklığı ortalamanın birazcık üstünde, beyazlara bakmış olduğunuzda hafifçe sarıya doğru çaldığını görmüş olacaksınız. Aslen bu da sinematik bir görüntü deneyimi için oldukça uygun görünüyor ve Fluo Cinema’ya yakışıyor. Dokunmatik ekranın tepkiselliği ise birazcık düşük, bunu da Fluo Cinema’nın haiz olduğu donanım bileşenlerine gore düzgüsel karşılamak gerekiyor. Sürükleme hareketlerinde yüzey üstündeki sürtünme açık şekilde hissediliyor.

İçerideki donanım bileşenlerine baktığımızda Fluo Cinema’nın dört çekirdekli 64-bit MediaTek MT8127 işlemci barındırdığını görüyoruz. Dört tane Cortex-A7 çekirdek barındıran bu işlemciye 1 GB RAM ve 8 GB dahili bellek birlikte rol alıyor. Görüldüğü şeklinde karşımızda giriş seviyesindeki tabletlerde gördüğümüz, içinde bulunduğumuz zamana gore birazcık eskimeye başlamış teknik özellikler bulunuyor. Bunun tesirini de genel performansta görüyoruz. Kullanıcı arayüzünde geçişler genel olarak süratli sayılır, pürüzler ara sıra görünüyor. Uygulamalar da hızlıca açılıyor, sadece yüklenmeleri için birkaç saniye beklemek gerekiyor. Fluo Cinema ile oyun tadı yaşayabilirsiniz, sadece oldukça üst düzey bir edinim ve kalite beklememeniz gerekiyor.

Fluo Cinema’nın esas işlevi sahiplerine iyi bir video deneyimi yaşatmak ve bunu da muntazam şekilde yerine getiriyor. Tablet ile 720p ve 1080p videoları takılma olmaksızın, muntazam şekilde seyredebilirsiniz. Digiturk Play, Turkcell TV+, BluTV şeklinde web üstünden TV ve film seyretme uygulamalarını da Fluo Cinema ile sorunsuz şekilde kullanabilirsiniz. Tabletin Wi-Fi bağlantısı oldukça iyi seviyede, akışları fazla bekletilmeden başlatıp kesintisiz şekilde oynatıyor.

Pil tarafına baktığımızda, Fluo Cinema’da 5000 mAh kapasiteli bir pil bulunuyor. Bu pil düzgüsel yoğunluklu kullanımda iki şarj içinde iki güne varan bir süre geçirebiliyor. 4-5 saat civarında bir video seyretme süresi sunan bu pil, Fluo Cinema ile seyahat esnasında iki tam uzunlukta filmi seyretme imkanı tanır şeklinde görünüyor. microUSB portu üstünden şarj edilen Fluo Cinema ortalama 2-2,5 saat şeklinde bir sürede tam doluluğa ulaşıyor.

Android 5.1 Lollipop ile yüklenmiş olarak gelen Fluo Cinema, tıpkı Fluo’nun akıllı telefonu Fluo X şeklinde mütevazı bir kullanıcı arayüzüne haiz. Aslına bakarsanız, Fluo X’teki yazılım deneyiminin daha büyük ekrana uyarlanmış bir hâliyle karşı karşıya olduğumuzu söyleyebiliriz. Bir tek Fluo’ya hususi bir duvar kağıdı görüyoruz. Bunun haricinde saf Android arayüzüne yakın bir edinim kullanıcıları bekliyor. Google Play Store’dan istediğiniz oyunu yada multimedya uygulamasını indirebilirsiniz. WPS Office uygulaması da Fluo Cinema’da yüklenmiş olarak sunuluyor.

Netice

Piyasada 400 TL’nin altında birçok değişik tablet seçeneğini bulmak mümkün. Bunlar genel olarak bir tabletten fazla beklentisi olmayan, bir şeyler üretmekten oldukça tüketmeyi amaçlayan kullanıcıları hedefliyor. Fluo Cinema, haiz olduğu donanım paketiyle tam da bu kullanıcı kitlesine hitap ediyor. Bu tablet üstünde bir doküman oluşturmak, video düzenlemek yada fotoğraf işlemek o kadar da kolay değil. Sadece söz mevzusu video seyretmek olunca ki, adından da anlaşılacağı suretiyle tabletin birincil amacı bu, Fluo Cinema epey elverişli bir ortam sunuyor. Bu tablet yardımıyla web üstünden TV yayınlarını rahatça izleyebilir, Full HD videoları bile sorunsuz şekilde oynatabilirsiniz.

389 TL’lik fiyatını bir ihtimal oldukça azca da olsa yüksek bulabilirsiniz, sadece nispeten şık tasarımı ve sağlam metal gövdesi aradaki fark için kıymet şeklinde görünüyor. Ayrıca kutudan ekranı koruyucu jelatinin ve microUSB-USB adaptörünün çıktığını da belirtmeden geçmeyelim. Böylelikle Fluo Cinema USB diskteki video dosyalarınızı da kolaylıkla görüntülemenizi elde edecektir.

Leave A Reply

Your email address will not be published.